Moda a finanse

Zbliżający się nowy rok i dość konkretne zmiany w dziedzinie kredytów. Co się ulegnie zmianie i co to oznacza?

W bankowości, tak jak w innych dziedzinach zmiany zachodzą bardzo szybko i potrafią być niezwykle konkretne, wpływające na życie wielu z nas. To nie jedynie zmiana detali, jak pozostałe karty kredytowe, lecz większe i bardziej wpływające na nasze życie, zmiany. Tak się dzieje też w tym roku, tym bardziej, że przed nami zmiany w kwestii kredytów hipotecznych. Należy przygotować się na te zmiany i wiedzie, co się zmieni. Zmiany, jakie nas czekają mają swoje pozytywne, ale jednak też złe strony.

amerykańska karta kredytowa

Autor: TheTruthAbout
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej dostrzegalną zmianą jest wzrost w zakresie wkładu własnego.

Ciekawe dane na opisywany wątek poczytaj także (http://www.contra-odszkodowania.pl/zanizone-odszkodowanie-z-oc-sprawcy/) pod tym linkiem. Jest tam mnóstwo ciekawych danych, które będą niesamowicie wciągające.

Teraz to wygląda tak, że kredytobiorca musi wykazać się wkładem jedynie na poziomie 5 procent wartości nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład wzrośnie już do dziesięciu procent. Wydaje się niezbyt dużo, jednakowoż jest to duża podwyżka, ponieważ zakup mieszkania to dodatkowe koszty, jak podatek (zobacz podatek od darowizny 2020) PCC, czyli dwa procent wartości rynkowej nieruchomości, lecz także wycena nieruchomości, pieniądze dla notariusza czy bankowe prowizje. To oznacza, iż przykładowo kupno mieszkania o wartości trzystu tysięcy złotych będzie skutkował posiadaniem swojego wkładu rzędu czterdziestu-pięćdziesięciu złotych. Dla wielu z nas to wielkie pieniądze, wręcz niemożliwe do zdobycia. Co więcej, taki wkład własny nie może pochodzić z kredytu. Więcej szczegółów na stronie .

karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje jednak możliwość zdobycia kredytu bez wkładu środków własnych. Ma to miejsce w sytuacji kupna nieruchomości nieoszacowanej. Na rynku jest pewna ilość banków, które definiują rekomendację na temat wkładu własnego trochę w inny sposób. A mianowicie, że do takiego wkładu jesteśmy w stanie zaliczyć różnicę pomiędzy rynkową wartością nieruchomości a wartością transakcyjną. To znaczy, iż skoro wycena nieruchomości wskaże, iż rynkowa wartość plasuje się wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie doliczona do wkładu własnego. Z pewnością to rozwiązanie pomoże osobom bez szans na środki własne w pełnym wymiarze. Zerknij koniecznie w tym źródle – .

Zmianie również ulegną niektóre przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co jesteśmy w stanie już dziś wywnioskować te zmiany będą raczej bardziej korzystne. Mimo to, jak to najczęściej bywa w takich zmianach, to co dla jednej grupy osób będzie bardziej korzystne, innym może się nie spodobać. Stąd też tego typu przepisy powinniśmy interpretować bardziej w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednakże wszystko wychodzi w praktyce, więc trzeba poczekać na wejście regulacji w życie i wtedy zobaczyć, jak działają te zmiany.