Odzież elegancka

Zakupoholizm – całkiem przyjemna choroba

Nałogowe zakupy mają z reguły przyjemne efekty: nowe buty albo sukienka. To niestety łączy się z pustym portfelem, a również z nieprzyjemną przyjaźnią z kredytem. Trzeba się z tego wyleczyć, bo to faktycznie poważna choroba.

zakupy

Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Sukienka na lepszy humor to dosyć klasyczne kobiece zachowanie. Jednak specjalista mógłby nazwać to objawem oniomanii. To nie dziwne, że zakupy obuwnicze i czułe spoglądanie na sukienki damskie sprawiają na rozkosz. Kłopot tak naprawdę może pojawić się, gdy sprawy zaczynają wymykać się spod koUzależnienie (sprawdź te propozycje)ależnienie od zakupów uwielbiają głównie moment kupowania, a to, co pada ich łupem nie ma znaczenia. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom jedyną przyjemność daje odzież dziecięca. Kupują bez ograniczeń sukieneczki, bluzeczki i buciki dla maluchów. Zakupy dla siebie natomiast bardzo często robią bez mierzenia, dla idei, po powrocie do domu chowając je na dno szafy.

Depresyjne zakupy

Uzależnienie od zakupów jest całkiem świeżą przypadłością i w większości dotyka kobiety, szczególnie te, które mają skłonność do chorobliwej melancholii. Wycieczka do galerii handlowej jest pewnego rodzaju lekiem na smutki i metodą na lepszy humor. Kłopoty wywołane ciągłymi zakupami leczą np. nowe sandały damskie albo niepasująca bluzka. Zakupy są konieczne, żeby przetrwać.

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jak przestępca…

Niektórzy nie traktują poważnie tego stanu, podejrzewając, że to dotyczy wszystkich kobiet. Jednak pozornie nieistotne objawy mogą przybrać taki obrót jak chociażby alkoholizm. Uzależnienie może powodować, że kobiety zaciągają coraz większe długi, bo zakupy wymagają pożyczki. Ukrywają również swoje wizyty w sklepach i łupy. To z kolei powoduje pogłębianie się depresji. Wizyta u psychiatry jest nieuniknione.

Mężczyźni zakupoholicy

Płeć męska jest odporniejsza na zakupy, ale nie wszystkie okazy. Panowie mogą kupować obsesyjnie spodnie i buty męskie, ale częściej uzależniają się od sprzętu elektronicznego, gadżetów, a także elementy samochodowe. Wszystko zależy od zdolności finansowych, ale znane są też przypadki kupowania bez pamięci samochodów i domów. Mechanizm jest taki sam i również musi się leczyć.