Odzież elegancka,  Staniki push-up

Jakie materiały i tkaniny stosuje aktualny przemysł odzieżowy, jakie zalety ma klasyczna wełna.

Odzieżowy rynek potrzebuje ogromnej ilości materiałów i tkanin, z jakich szyje się najróżniejsze ubrania. Tak naprawdę to projektant konkretnego rodzaju odzieży będzie decydował o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci rozmaitych możliwości mają faktycznie sporo, gdy z samych rodzajów tkanin jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór jakiejś tkaniny będzie zależał od tego, co się chce z niej uszyć. Całkowicie co innego będzie potrzebne, jeżeli do wykonania będzie koszula czy garnitur, a co innego jak trzeba będzie zrobić grubą kurtkę na zimę czy przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego stosuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, przypominają swoją fakturą i wyglądem i fakturą prawdziwe futro. Tego typu dzianiny oferowane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, dzięki czemu projektanci mają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania jest jeszcze więcej możliwości, a do wyboru są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli chodzi o naturalne, to przeważnie używane są bawełna oraz wełna (dowiedz się więcej o dzianinach futerkowych). Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najpopularniejszych materiałem jaki się wykorzystuje przy produkcji odzieży. Stanowi ona bazę wielu najróżniejszych tkanin, ale jest także wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny (poszukujesz dzianin futerkowych? Sprawdź tutaj!). Za to wełnę wytwarza się z obciętej sierści różnych zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy także królików. Posiada ona liczne zalety, na przykład bardzo dobre właściwości izolacyjne i dużą higroskopijność, lecz jej produkcja jest stosunkowo droga. Sprawia to, że wełna (zobacz tkaniny futerkowe) gotowana i inne jej odmiany są dość kosztowne, lecz akurat w tym przypadku cena idzie za jakością (zapraszamy dpo zapupu wełny na

Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z jakich szyte są lepsze garnitury i płaszcze. Bardzo często jest także mieszana z innymi włóknami, na przykład bawełną, jedwabiem albo lnem.