Biały uśmiech

Rozprawa o zastosowaniach świetnie znanej nam soli, która przeszła już stulecia temu do legendy nie tylko jako przyprawa

Najczęściej wykorzystywana w kuchni przyprawą jest sól. Tylko garstka dam będzie w stanie zupełnie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi nadciśnieniem. Ludzkość wynalazła dużo zastosowań dla soli – kiedyś, gdy nie było chłodziarek w powszechnym użyciu, mięso konserwowano potrzepując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli

Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy próbują czyścić nim plamy na odzieniu bądź pozbywają się pozostałości zaschniętych gołąbków w piekarniku. Poradniki naszych antenatek słyną z tego gatunku porad, a reprezentantki młodego pokolenia, gdy chemiczne środki do czyszczenia nie działają, z wielką chęcią stosują się do wydrukowanych tam porad.
Rodzimym potentatem solnym pozostaje Małopolska, a konkretniej okolice Krakowa. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwa miasta, do których ściągają wczasowicze z niemalże całego globu. Oczywiście największą atrakcją jest zwiedzanie podziemnych tras turystycznych, ale cóż stoi na przeszkodzie temu, by przy okazji nabyć pamiątki.

Czy potrzebujesz następnej porcji pokrewnych publikacji przedstawionych w równie wygodny sposób? Nic trudnego – kliknij ten link – zalecam ten serwis.

Jedną z nich może być np. sól bocheńska opakowana w eleganckie puzderko. Wspomniany towar może nawet stać się rewelacyjnym podarunkiem dla najbliższej sercu kobiety. W końcu pamiętajmy, że sól z Bochni albo Wieliczki w jakimkolwiek przypadku nie musi nam służyć tylko do przygotowywania dań obiadowych. Na rynku można dostać specjalny gatunek soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa w prywatnej wannie może być źródłem wytchnienia po całym dniu pracy i rewelacyjnym pomysłem na przyjemne spędzenie zimnego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także termalnych i pozostałych, zostały odkryte już dość dawno. Powstała nawet nowa dziedzina naukowa, czyli wodolecznictwo, a w naszym kraju największe zasługi należy przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, którą się bierze w sanatoriach przynosi organizmowi dużo korzyści. Przede wszystkim mają one w pozytywny sposób wpływać na odporność i stan naskórka. Jednakże nie są one przeznaczone dla każdego. Przeszkodą mogą stawać się choroby układu sercowo-naczyniowego, zatem tacy chorzy mogą się tylko zadowolić ewentualnym moczeniem nóg w prywatnej misce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się naprawdę idealnie, a tak nieskomplikowany zabieg medyczny – (poznań neurochirurg) można rekomendować wszystkim tym, którzy dużo spacerują.