Moda a finanse

Reguły wyliczania podatkowych deklaracji, w jaki sposób wypełnić swój pit żeby wszystko było poprawnie

Koniec kwietnia to dla każdego kto pracuje okres, kiedy musi się rozliczyć z fiskusem. Ten obowiązek dotyczy każdego, kto osiągnął w poprzednim roku nawet minimalny dochód. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozliczyć się wcześniej, wręcz jest to znacznie lepsze wyjście jeśli będzie się miało odliczenie.

czas na rozliczenie pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatni dzień kwietnia, a jeżeli będzie to sobota lub niedziela, to pierwszy roboczy dzień maja, to termin ostateczny, natomiast deklaracje da się składać praktycznie od pierwszych dni stycznia. Bezwzględnie należy pamiętać o tym terminie, opóźnienie chociaż jednego dnia niesie za sobą konieczność tłumaczenia tłumaczenia niderlandzki warszawa się u urzędników, a przeważnie kończy się to również karą pieniężną.

Czasu na policzenie i przesłanie zeznania jest cztery miesiące, więc osoby, które nie zrobiły tego w terminie przeważnie po prostu sobie zlekceważyły tę powinność. Jeżeli ktoś pozostawił sobie wypełnienie deklaracji na ostatnią chwilę, to ostatecznie będzie mógł ją przesłać listem poleconym, jako czas wysłania liczyć się wtedy będzie data stempla pocztowego.

Oprócz samego wysłania deklaracji ważne jest także jej rzetelne wypełnienie. Wszelakie pomyłki mogą skutkować koniecznością robienia korekty, a w poważniejszych przypadkach również karą finansową. Dlatego też należy bardzo dokładnie wykazać wszystkie dochody, które się uzyskało w poprzednim roku kalendarzowym. W większości przypadków, gdy ktoś nie ma firmy ani nie będzie miał jakiś skomplikowanych obliczeń, wypełnienie zeznania jest bardzo łatwe, zwłaszcza jeżeli się ma dostęp do internetu i komputera. Niezwykle przydatne w wypełnianiu deklaracji są programy, przy pomocy których można sprawnie przygotować całe zeznanie. Coraz popularniejsze są także portale księgowe, które pozwalają rozliczenie pit online – , przy pomocy swoich narzędzi. W razie potrzeby będą one także służyć, za niewielką odpłatnością, pełnym wsparciem księgowych i pomocą podczas wypełniania deklaracji. Czasami warto wydać parę złotych i być pewnym, że wszystko będzie odpowiednio wypełnione, niż tracić później czas na tłumaczenie się w urzędzie skarbowym.