Bez kategorii

Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.

W naszym artykule, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Umiejscowienie inwestycji

Lokalizacja jest niewątpliwie bardzo ważnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby szukające własnego mieszkania. Jest to element, w dużym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości (). Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, wadą – konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym zainteresowanym lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub kupno mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą kwotą, jaką przyjdzie im za własne eM.

Etap zaawansowania inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Bardzo często decyzja o kupnie mieszkania od firmy deweloperskiej podejmowana jest wyłącznie w oparciu o analizę przygotowanych wizualizacji budowanej inwestycji. Ten stan rzeczy sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o realnych plusach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co z pewnością da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu mieszkania w znacznym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców.

Zaciekawił Cię ten tekst? Zobacz i sprawdź dom costa blanca szybko, tu jest coś, co prawdopodobnie także jest wartościowe.

Decydując się na kupno mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do inwestycji firm deweloperskich, w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość dostosowania lokalu do własnych potrzeb jest kluczową cechą warunkującą na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” proponują również możliwość przeprojektowania mieszkania według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie lokalu na rynku wtórnym. Ponadto przebudowa mającana celu np. zmianę układu pomieszczeń, z uwagi na zastosowaną przy wznoszeniu budynku technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niemożliwy. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Koszty obsługi transakcji

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeśli kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi wziąć pod uwagę koszty wykończenia lokalu. Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej.

Czyżby wpisy opublikowane na tej witrynie mardrew w pełni Cię uradowały? Mamy nadzieję, że tak. Ale, jeśli masz ochotę więcej, to najedź tu.

W przypadku, gdy korzystał z usług pośrednika, musi także opłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać swoje wymagania oraz wnikliwie przeanalizować kilka ważnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.