Odzież elegancka

Jak pewnie zażywać farmaceutyki?

Każdy środek leczniczy obojętnie na postać czy metodę jego stosowania może powodować konsekwencje uboczne. W związku z tym tak ważne jest, aby lekarstwa zażywać według ścisłych instrukcji specjalisty. Istotny jest także sam sposób brania lekarstwa, ponieważ od niego będzie zależała efektywność kompletnej terapii.

ubrania - płótno

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
ubrania - obrazek

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie czy przyjmowany jest przykładowo rutinoscorbin czy antybiotyk pod postacią pigułki, farmaceutyk powinien być popijany wodą. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do pudełka. Wiele lekarstw musi być zażywana na czczo, a to oznacza, że odmierzona dawka powinna być zażyta 12 godzin po jedzeniu. Leki w pigułkach, kapsułkach np. opokan, rutinoscorbin czy maści dla przykładu tormentiol czy alantan nie powinny być brane w innych dawkach niż te zapisane przez doktora, dlatego powiększenie dawek może doprowadzić do niepożądanych skutków, a zmniejszenie może powodować nieskuteczne działanie. Podczas wizyty doktor musi ustalić kolejność przyjmowania lekarstw, a jeśli chodzi o maści dla przykładu alantan czy tormentiol to ważne są zalecenia co do ich odpowiedniego nanoszenia.

Opokan, rutinoscorbin czy inne tabletki nie mogą być rozgryzane, ponieważ pokryte są specjalistyczną osłonką, której zadaniem jest ochrona żołądka. Pacjent musi zwracać szczególną uwagę na właściwe łączenie leków, ponieważ niektóre lekarstwa nie działają z innymi preparatami, łączą się wzajemnie i przewód pokarmowy ich nie pobiera. Przy kuracji antybiotykami istotne jest zażywanie witamin, które będą barierą dla bakterii. Lekarze zalecają zestawy witamin. Przed zażyciem lekarstwa pacjent musi sprawdzić termin przydatności danej partii leku. To, że farmaceutyk jest przeterminowany sugerować może inny kolor, zmiana konsystencji czy zapach. Większość lekarstw po rozpakowaniu trzeba wyrzucić po upływie 14 dni. Nigdy nie wolno zażywać lekarstw pozostałych po dawnej chorobie. Efektywność lekarstw zapewnia również odpowiedni czas ich przyjęcia dla przykładu opokan powinien być zażywany zaraz po uaktywnieniu się bólu – .