Bez kategorii
Najważniejsze informacje o badaniach nieniszczących, na jakiej zasadzie działają badania ultradźwiękowe
29 października, 2022
Bezpieczeństwo i niezawodność różnych konstrukcji, maszyn i urządzeń są obecnie bardzo wysoko stawiane. Z tego też powodu niekiedy może zajść potrzeba szczegółowego zbadania, jaki stan prezentują dane elementy, czy nie będą się w nich pojawiać na nich różnego rodzaju defekty i uszkodzenia. Pewną ich część można będzie wykryć nawet po wstępnym obejrzeniu, jednak sporo będzie takich, że są niezauważalne, gdyż są przykładowo ukryte pod warstwą lakieru.

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym przy działających maszynach dodatkowym problemem może być to, że takie badania nie powinny niczego uszkodzić. Dlatego też coraz popularniejsze w niejednej branży stają się badania nieniszczące, wykorzystujące różne techniki, nie zmieniające w żaden sposób elementów, które się bada. Możliwości takich badań są coraz większe, między innymi też dlatego, że mierniki są coraz nowocześniejsze i bardziej dokładne. Badania nieniszczące wykorzystują coraz częściej zjawiska magnetyczne, w tym przypadku używać ich można tylko do metali, a oprócz tego ultradźwięki i promieniowanie.
Badania ultradźwiękowe wykorzystują odpowiedniej długości fale, jakie się wprowadza do kontrolowanego obiektu przy pomocy specjalnych urządzeń. W zależności od rodzaju badanych materiałów fale te mogą mieć różną długość, na przykład dla stali i jej stopów będzie to przedział 0,5-25 MHz. Podczas badań ultradźwiękowa fala zostaje wprowadzona do materiału za pomocą głowicy w postaci krótkiego impulsu.
Opisywana w tym miejscu tematyka jest według Ciebie godna uwagi? Jeśli tak, to wejdź do serwisu, który opisuje pokrewne zagadnienia.
Układ detektora wyłapuje sygnał który wychodzi z badanego elementu i go analizuje.
Wszelakie zaburzenia materiału powodują zniekształcenie sygnału, i jego prawidłowa interpretacja pozwala na analizę powstałego uszkodzenia. Metoda ta szczególnie dobrze się sprawdza przy wykrywaniu nieciągłości materiału, na przykład różnych pęknięć czy wżerów. Urządzenia stosujące tę technikę są oferowane w wielu różnych konfiguracjach. W sprzedaży można spotkać nieduże, przenośne detektory, pozwalające na pracę w terenie, jak również zaawansowane urządzenia do stosowania w zaawansowanych laboratoriach badawczych.