Gładka cera

Jak dbać o ciało? Informator

Najodpowiedniej poszukać kosmetyków wykorzystujących substraty naturalnego pochodzenia. W zdrowym ciele zdrowy duch, wszyscy dobrze zdajemy sobie z tego sprawę. O należytej kondycji całego ciała najlepiej świadczy nasz design – połyskujące, zdrowe włosy a także pełna wigoru skóra. Przedsiębiorstwa wytwarzające kosmetyki, także te przeznaczone dla osób 40+, nieustannie zapewniają nas o zbawiennych dla skóry własnościach kremów jak też balsamów, naturalnie nawilżających włosy składnikach szamponów oraz oczyszczającym działaniu peelingów. Czy jednakże wszelkie z tych kosmetyków pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie?

kosmetyk

Autor: PortoBay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
O tym możemy się przekonać tylko wówczas, kiedy nauczymy się czytać listy komponentów umieszczane na etykietkach – więcej info. Warto przez sekundę przyjrzeć się niektórym z nich, a gdy coś nas zaniepokoi – poszukać substytutów proponowanych przez producentów kosmetyków naturalnych. Na początek zastanówmy się, które substancje nadają włosom i skórze żywego, pełnego wigoru poblasku. Najpoprawniej, jeżeli są to oleje naturalnego pochodzenia. Coraz to więcej kosmetyków (polecam bioetiq oferowane przez Cosmetin) powstaje z użyciem „eliksirów młodości”, a więc olejku arganowego jak też oleju Makadamia. Doskonale, bowiem są to ekologiczne składniki cechujące się korzystnym dla zdrowia działaniem – stymulują i oczyszczają skórę, nawilżają ją naturalnie oraz niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Gorzej, jeżeli kosmetyk składa się przede wszystkim z silikonów, jakich użycie jest bardzo powszechne. Przeważnie to właśnie silikony sprawiają, że niedrogi szampon, nie zawierający żadnych składników odżywczych, przydaje włosom błysku. Jakim sposobem? Silikony zaklejają włosy i skórę, przynosząc złudzenie giętkości, jednak za to nie przepuszczając żadnych substratów odżywczych.

olejek różany

Autor: Naomi King
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, niektóre silikony są słabo rozpuszczalne , a więc trudno je spłukać. Używanie kosmetyków mieszczących te składniki prowadzi do przesuszenia włosów a także do dużego przyspieszenia starzenia się skóry. Co czynić (w najnowszym artykule? Najodpowiedniej poszukać kosmetyków wykorzystujących substancje pochodzenia naturalnego – wzmiankowane już oleje, często stosuje się też migdałowy, sezamowy a także olej z pestek moreli), a również wyciąg z aloesu, olejki ze słodkich pomarańczy. Dobrze jest sięgnąć po kosmetyki ekologiczne, jakie powstają przede wszystkim na bazie tych składników, nie zawierają zaś żadnych silikonów.