Gładka cera

Do którego lekarza się udać, gdy mamy problemy z nogami? Dobrze jest sprawdzić, czym zajmują się dani specjaliści

Problemów z nogami można naliczyć bardzo wiele. Weźmy na przykład najbardziej znane, jak odciski, halluxy lub wrastające paznokcie – to okropnie męczące dolegliwości, osoby, których one dotykają są zmuszone poszukać pomocy u… No właśnie u kogo?

Czy pomoże chirurg, lub też ortopeda? A może jeszcze ktoś inny, jak lekarz od leczenia stóp, to znaczy podolog lub podiatra. Chirurg ogólny, na przykład ortopeda Kraków, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnym chorób, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia czy oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy najbardziej popularne choroby, zaś bardziej specjalistyczne zabiegi przejmowane są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni konkretnymi obszarami ciała, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Bardzo istotną pozycję w pracy chirurga ogólnego zajmuje onkologia operacyjna oraz zabiegowe leczenie raka. Ortopedia natomiast to dział medycyny, jaki zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nabytych jak również wrodzonych problemów, które występują w działaniu, budowie różnych narządów ruchu człowieka. Specjalizacja tego typu szczególnie dotyczy chorób i urazów, przykładowo kości, więzadeł oraz do uszkodzenia mięśni, nerwów oraz naczyń.

Ortopeda Kraków zajmuje się również leczeniem różnych urazów kości jak również stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia. Przeanalizujmy teraz mniej znany termin, to znaczy podolog gliwice. podolog śląsk to dziedzina medycyny, jaka zajmuje się diagnozą oraz leczeniem schorzeń stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Tego rodzaju zabiegi mają różny charakter, wymagają natomiast od specjalisty, jakie się tą przypadłością zajmuje wszechstronnej wiedzy z takich dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W Polsce jest to jeszcze bardzo mało poznana dziedzina.

Nie ma co istotne właściwych regulacji prawnych, które definiowałyby, jaki jest zakres działania podologów. Ogólnie natomiast warto powiedzieć, że jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród sportowców. Kiedy czujemy ból, staramy się wszelkimi środkami przeciwdziałać temu. Dobrze jest w takim wypadku poszukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomoże, to może inny lekarz będzie mógł. Jak widzimy lekarz od nóg to nie jedynie ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie są możliwości działania. Czytaj też .