Profilaktycznie uważni

Co warto pamiętać o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej kluczowe zasady?

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest małe. Aczkolwiek, nigdy nie mamy pewności, kiedy to właśnie będziemy zmuszeni udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te działania, które podejmujemy, by ratować kogoś, kto znajduje się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je wykonać nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Ważne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. Jeżeli będziemy świadkami jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy wokół nas jest bezpiecznie, czy my jesteśmy bezpieczni. Następnie należy określić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, wyraźnie i stanowczo, zwracając się bezpośrednio do określonej osoby, prosimy, by zadzwoniła pod numer alarmowy. Jeśli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeśli ranny ma wyczuwalny oddech (ozonator powietrza opinie) układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli przypuszczamy, że nie oddycha, musimy udrożnić drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech występuje. Jeśli nie, rozpoczynamy resuscytację. Zasada jest taka, że musimy wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do momentu przyjechania karetki pogotowia, do momentu przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo reanimującego.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu przypadkach okaże się nieodzowny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak zbudowany, że po jego włączeniu uzyskujemy instrukcję krok po kroku, w jaki sposób mamy działać. Gdy podłączymy pacjenta, bardzo ważne jest, by nikt nie dotykał poszkodowanego.