Gładka cera

Co łączy naszyjniki i statki kosmiczne?

Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny – tak śpiewała Marylin Monroe. Obecnie podobna piosenka wzbudziłaby kontrowersje, niemniej jednak nie da się ukryć, iż dzisiaj również wielu ludzi docenia urok kamieni szlachetnych. Wobec tego cały czas modne pozostają sklepy jubilerskie i sytuowanie tych drogocennych skał w najróżniejszego typu przedmiotach.

Autor: gemteck1
Mają one także szerokie zastosowanie w przemyśle z uwagi na swe specyficzne własności. Diamenty są stosowane w produkowaniu sprzętu medycznego, szafir potrzebny jest przy produkcji igieł do adapterów nadal cieszących się popularnością pośród didżejów jak i również melomanów. W produkowaniu zegarów od setek lat wykorzystuje się rubiny. Kamienie szlachetne nie mają więc funkcji jedynie dekoracyjnych. Są generalnie używanym i niezbędnym surowcem w przemyśle różnego typu.

Od starożytności ludzie zwykli ozdabiać swe ciała błyskotliwymi kamieniami oraz metalami. Złoto, diamenty, ale również kolorowe szkło stanowiło idealny sposób na zwrócenie na siebie uwagi, ulepszenie wyglądu, jak i poinformowanie o statusie społecznym. Na prawdziwe kamienie szlachetne mogli pozwolić sobie wyłącznie monarchowie i reprezentanci wyższej szlachty i kapłani. Znajdywano dla nich więcej zastosowań, niźli dziś. Diamenty oraz rubiny umieszczano nie tylko w biżuterii, ale też w naczyniach, meblach i wielu innych rzeczach. Niejednokrotnie obficie inkrustowane dobra jedynie na pozór miały spełniać funkcje inne, aniżeli dekoracyjne. Dla przykładu w siedemnastym wieku każdy możny miał co najmniej jeden bogato zdobny nautilus – rodzaj kielicha zrobionego z muszli. Posiadały one najrozmaitsze formy, sporadycznie jednak stanowiły odpowiednie naczynie na wino. Picie z nich było nieporęczne, natomiast stanowiły doskonałą dekorację stołu.

W dwudziestym pierwszym wieku kamienie szlachetne takie jak diament, czy szafir stanowią ważny surowiec w budowie precyzyjnych maszyn. Ich wyjątkowe własności sprawiają, że inżynierzy znajdują dla nich rozległe zastosowanie w konstrukcji rozmaitych narzędzi. Diamenty dziś stanowią najpopularniejszy kamień w jubilerstwie, aczkolwiek używa się ich nawet przy badaniach nad cząstkami elementarnymi.

Pragniemy Cię zaprosić do następnej witryny, na której przygotowaliśmy dla Ciebie dużo fachowych wiadomości. Nie ociągaj się i po prostu kliknij odsyłacz.

Rzadko spotykany aleksandryt niezbędny jest w konstrukcji promów kosmicznych i aparatury potrzebnej przy pomiarach kosmicznych. Podobnie jak diament wykorzystywany jest także w laserach. Bursztyn znajduje obszerne zastosowanie ze względu na swe znane od wieków właściwości zdrowotne. Wykorzystywany jest przy leczeniu dolegliwości tarczycy oraz gardła. Jak widać kamienie szlachetne to nie tylko przyciągające spojrzenie ozdoby, lecz również znaczący budulec różnorodnego typu sprzętu, a nawet medykamentów – .