Gładka cera

Ciężki zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Uszkodzone więzadło krzyżowe można naprawić

Zerwanie więzadeł krzyżowych kolana – to kłopot najdorodniejszych i najistotniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To tak naprawdę zazwyczaj dzięki nim kolano ma okazję znosić ogromne obciążenia, dlatego ich podniszczenie może prowadzić do przykrej dysfunkcji kolana. Jakie są przyczyny i symptomy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym polega leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajdziemy aż jedenaście więzadeł, które mogą stabilizować staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa będzie odgrywać kluczową rolę w tym procesie. Z reguły może dojść do zerwania więzadła krzyżowego usytuowanego z przodu. Więzadło to może składać się z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest prosta ułożone są równolegle do siebie (zobacz sam). Kiedy ją zegniemy – pęczki krzyżują się, gwarantując rodzaj rygla, który uniemożliwia przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest wyregulowana.

Zainteresował Cię nasz opis? Wejdź zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj produkty eko tak długo, jak zechcesz o interesujących Cię sprawach.

Więzadło krzyżowe przednie to nie tylko wspaniały stabilizator. Jest też narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą możemy wiedzieć, w jakiej pozycji jest noga i panujemy nad nią. Uszkodzenie to jest poważną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na operacji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi wyszukali wspaniałej techniki rekonstrukcji więzadła, która zapewnia fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstrukcja dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg musi poprzedzić dokładna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi umieć określić miejsce i stopień uszkodzenia jak również obecność lub nie dodatkowych urazów. Czasem potrzebne jest dokonanie diagnostycznej artroskopii, czyli przeprowadzenie do stawu kolanowego maszyny z układem optycznym, dzięki któremu lekarz (pozostałe informację dostępne tutaj) jest w stanie przebadać wnętrze stawu. Podczas takiej artroskopii likwiduje się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak wykonuje się to podczas jednego artroskopowego zabiegu rekonstrukcji więzadeł. Najlepiej zrobi to ekspert jak ortopeda Jan Paradowski.